Dzisiaj jest: 31 Maj 2016    |    Imieniny obchodz: Aniela, Petronela, Kamila

Jedna z najpiękniej położonych miejscowości gminy. Prowadzi do niej dobra, asfaltowa szosa przecinająca masyw leśny, a następnie biegnąca wzdłuż kompleksu wielohektarowych stawów.

Po obu jej stronach rozciąga się bór mieszany z przewagą sosny. W krajobrazie Malińca dominuje woda - liczne stawy rybne są podstawą utrzymania mieszkańców.

 "Słownik Geograficzny" podaje:

"Maleniec, wieś włościańska, powiat janowski, gmina i parafia Modliborzyce, o 14 wiorst od Janowa, niegdyś do dóbr Potockich należąca, śród lasów dworskich założona. Grunta
liche, piaszczyste, 10 domów,
117 mieszkańców. Maleniec -
Świdry, obecnie Świdry”.maliniec

Maliniec, podobnie jak sąsiedni Osówek, ma charakter miejscowości letniskowej ,już teraz, w sezonie letnim, przyjeżdżają tu amatorzy wypoczynku nad wodą, wędkarze i grzybiarze z Janowa Lubelskiego i innych miast regionu. Atrakcyjne, położone nad stawami tereny wykupywane są pod budownictwo wczasowe, kilka obiektów już powstało. Działa tu kilka gospodarstw agroturystycznych. Z Malińcem graniczą Świdry, mała osada na leśnej polanie, w pobliżu stawów, jeszcze nie odkryta przez turystów, a być może bardziej interesująca pod względem przyrodniczym niż Maliniec.

"Słownik Geograficzny" zawiera krótką wzmiankę o tej wiosce:

"Świdry folwark i Świdry Maleniec wieś, powiat janowski, gmina i parafia Potok Wielki. W 1874 roku folwark Świdry miał 1601 mr. Las urządzony, pokłady torfu, tartak, smolarnia i cegielnia ".

Dziś po folwarku pozostało puste miejsce, a nad stawami stoi drewniany, stary (prawdopodobnie z początków XIX wieku) budynek o cechach spichlerza bądź lamusa.

Do Świdrów prowadzi asfaltowa szosa. Boczną droga przez groblę, obok stawów, dojechać można do odległego o 2 km Osówka.

logo2

 logo-2solary

 

interaktywnamapaSpacer2015harmonogram-odbioru-baner-6

elektroniczna skrzynka podawcza2

turystykaserce

 epuapdziennik

ZIP

geoportal

ISAP

EKW1

geoportal2

cidg-portale

ekodzieciaki

mikroporady

 

 glks2

 

 

Lubelskie